Procesor A10X v novém iPadu Pro je první čip postavený na 10nm procesu

Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://www.appleking.cz/blog/apple-a10x?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Appliste+%28Appli%C5%A1t%C4%9B.cz%29">
Pinterest
Pinterest
Instagram

Apple A10X je dalším z procesorů, které si Apple nechává vyrábět od společnosti TSMC. Jedná se o první čip, který je vyroben 10nm procesem.

Po uvedení nového 10,5palcového iPadu Pro se Apple nechal slyšet, že do něj zasadil procesor A10X. Ten pak začali zkoumat analytici a zjistili, že se jedná o první čip, vyráběný 10nanometrovým procesem, který byl použit v masové výrobě. To znamená, že tranzistory umístěné na čipu, mají mezi sebou mezery o velikosti 10 nanometrů. Výhodou této výroby je možnost zmenšit celý procesor a tím pádem uvolnit více místa v celém zařízení třeba pro baterii.

Procesor A10X je o mnoho menší než předchůdce

Společnost Tech Insights rozebrala iPad Pro a vyňala z něj právě procesor A10X. Změřila, že velikost plochy čipu je 96,4 milimetrů čtverečních. Ve srovnání s předchozím procesorem A9X, který byl vyroben 16nm technologií se jedná o velké zmenšení. Ten totiž měří 143,9 milimetrů čtverečních.

Apple A10X

Vyrovnávací paměť L2 nového procesoru je 8 MB a tvoří jej 3 jádra. Předchozí A9X obsahoval jen 2 jádra a 3MB vyrovnávací paměť. Grafický čip je v obou procesorech téměř totožný.

 

Tento krok je pro Apple poměrně nezvyklý, protože pokročilejší výrobní proces nyní volí u iPadu. V minulosti to bylo spíše u iPhonu. Dává to ale logiku, protože tabletu od americké firmy by měly být výkonnější než podobně staré telefony.

iPad Pro s A10X je trhačem asfaltu

Procesor A10X Fusion debutoval 5. června na Apple Keynote v rámci konference WWDC a objevil se v 10,5palcovém iPadu Pro. Také aktualizovaný 12,9palcový iPad Pro jej dostal. Kromě výkonnějších procesorů dostali uživatelé iPadu Pro další vylepšení v podobě technologie ProMotion. Ta dokáže dramaticky zvýšit obnovovací frekvenci displeje a poskytne kmitočet až 120 Hz. Rozdíl je patrný i v pouhém přesouvání ploch na hlavní obrazovce.

První recenze nového 10,5palcového tabletu se vyjadřují v tom smyslu, že v současnosti není výkonnější podobné zařízení a Apple soutěží jen sám se sebou.

Zdroj: Appleinsider.com

Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://www.appleking.cz/blog/apple-a10x?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Appliste+%28Appli%C5%A1t%C4%9B.cz%29">
Pinterest
Pinterest
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *