Konec lightning konektoru? Apple má ostrou kritiku.

Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://www.appleking.cz/blog/konec-lightning-konektoru">
Pinterest
Pinterest
Instagram

Začíná se zdát, že Apple bude muset přemýšlet nad tím, jak se popere s nucenou změnou konektoru pro svá mobilní zařízení. Včera europoslanci vyzvali Evropskou komisi k zavedení jednotného nabíjecího standardu pro mobilní zařízení na trhu. To by znamenalo, že všechna zařízení budou muset mít jeden stejný port pro nabíjení a další použití. Pro Apple by tom mohlo znamenat konec lightning konektoru na jeho zařízeních.


Konec lightning konektoru

Konec lightning konektoru a dalších portů by měl přinést menší ekologickou zátěž

Cíl je zcela jasný. Méně zatěžovat životní prostředí výrobou elektronických součástí, které ve skutečnosti nepotřebujeme. V současné době je dle Evropské unie příliš vysoká zátěž elektroodpadu na každého občana EU. Dlouhodobým cílem tedy je tuto zátěž snížit pro lepší nakládání se životním prostředí.

V minulosti už k velmi podobným spekulacím došlo několikrát. Nikdy se však nestalo realitou, že bychom používali jednotný nabíjecí standard napříč všemi zařízeními na trhu. Ovšem pro tentokrát se dostává situace opravdu daleko a Evropské komise se touto otázkou bude pravděpodobně detailně zajímat. Rozhodní by mělo přijít do půlroku.

USB-C jako řešení tohoto problému

Nejrozšířenějším konektorem mezi mobilními zařízeními je stále v současné době microUSB. Většina zařízení se systémem Android a Windows Phone i jiných značek toto rozhraní používá. Postupně se na nových zařízeních čím dál častěji setkáváme s rozhraním USB-C. To by se svou podporou rychlého nabíjení a vysokého přenosu dat mohlo vyřešit otázku, který port využít jednotně.

Se změnou se Apple dokáže poprat

Podle posledních zařízení, které Apple představuje na trh, lze předpokládat, že i politika Apple směřuje k využívání USB-C na všech zařízeních. Všechny nové MacBooky disponují výhradně tímto rozhraním. Svého USB-C se dočkal také iPad z řady Pro. I Apple se tak zřejmě snaží přejít na jeden standard i přesto, že tím pohřbívá svůj velmi populární lightning konektor, který byl velmi revolučním rozhraním.

Stížnosti od Apple i tak padly

Proti tomuto návrhu se velmi ostře ozval právě Apple. Ačkoliv vše naznačuje tomu, že by chtěl přejít na řešení jednoho portu u všech zařízení, realita je zřejmě stále jinde. Apple uvádí, že na řešení svého lightning konektoru se velmi pevně spoléhá. Apple také dodává, že toto řešení by mohlo být nekomfortní pro zákazníky Applu i pro celý technologický trh. Apple známe jako jednu z nejvíce aktivních společností bojující za ekologii ve světě. Pokud se proti tomuto řešení ohání i přes své ekologické aktivity, zřejmě k tomu bude mít velmi relevantní důvody.

Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://www.appleking.cz/blog/konec-lightning-konektoru">
Pinterest
Pinterest
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *