Potřebujete-li aktualizovat iOS systém svého iPhonu, máte dvě možnosti, jak to provést. V momentě, kdy Apple vydá nějakou aktualizaci, dostanete upozornění a jste vyzváni k její instalaci. Nejjednodušší cestou je aktualizovat iOS v nastavení telefonu a o nic se nestarat – přesto jsou případy, kdy bychom měli zvážit aktualizaci přes počítač, a sice připojením k iTunes. Mezi oběma postupy existují jisté rozdíly, a máte-li v iPhonu ještě starší systém, můžete hrozit ztráta dat.
Aktualizace iOS iPhonu nebo iPadu přes systém (OTA)
Nejpoužívanějším způsobem pro instalaci aktualizací v systému iOS je OTA stažení (zkrátka bezdrátově, rovnou z telefonu na pár kliknutí). Instalace trvá 10 – 20 minut v závislosti na rychlosti a stabilitě připojení, ale běžně uživatelé aktualizují telefon přes noc. Největší předností je při instalaci nové aktualizace iOS bezesporu rychlost a jednoduchost; jenomže vyvstává i pár (někomu dobře známých) překážek. Během aktualizace se doporučuje telefon připojit na nabíječku nebo se ujistit, že je baterie dostatečně nabitá. V případě, že jste mimo dosah elektrické sítě, stačí k iPhonu připojit powerbanku nebo nabíjecí pouzdro.
Mohlo by vás zajímat: iOS 12 přichází v beta verzi a přináší zásadní posun vpřed
Instalujete-li aktualizaci přes Wi-Fi, musíte čekat v jejím dosahu, dokud nebude dokončena. Pokud jste doma, je to asi jedno …spousta lidí však aktualizuje na veřejných sítích, kterým kolísá stabilita i rychlost připojení. Nejrychleji stáhnete aktualizaci do iPhonu nebo iPadu v blízkosti routeru; je-li ovšem signál slabý nebo jste v okrajovém dosahu, mohlo by dojít pozastavení. Poté se může stát, že nebudou všechny funkce správně fungovat, nebo dojde k úplnému přerušení aktualizace či k velmi pomalému nabíhání po restartu. V některých případech bude telefon viditelně pomalejší nebo projeví známky nestandardního chování.
Pravděpodobnost, že dojde k nesprávnému stažení iOS aktualizace, je poměrně nízká, protože dnešní připojení v domácnostech i kancelářích bývají poměrně silná a stabilní. Nejednou se stalo, že trvalo stahování nestandardně dlouho a došlo k poškození některých vlastností– poté bylo nezbytné iPhone kompletně obnovit přes iTunes. Proto vždy doporučujeme před stahováním nové aktualizace provést zálohu dat, minimálně kontaktů, fotografií a dalších souborů, na kterých vám záleží.
Výhody: Rychlost (člověka, nikoliv stahování); Pohodlí; Jednoduchost
Nevýhody: Možnost přerušení stahování kvůli špatné Wi-Fi; Žádná předchozí kontrola aktualizace
Mohlo by vás zajímat: Selfie tyč pro ty nejlepší fotky – ale kterou vybrat?
Aktualizace iOS iPhonu nebo iPadu přes iTunes
Jste-li doma nebo v kanceláři a máte na svém počítači iTunes, doporučujeme instalovat aktualizace touto cestou, která je mnohem bezpečnější. Program iTunes je totiž schopný nejdříve staženou aktualizaci zkontrolovat, a teprve v případě, že je 100 % bezchybná (jako ve většině případů, ale náhoda je blbec), pustí ji do telefonu. Během připojení máte navíc možnost provést rychlou zálohu iPhonu přes iTunes, což zvládnete na pár kliknutí.
Instalace aktualizací systému přes iTunes není příliš rozšířená, ačkoliv se jedná o výrazně bezpečnější cestu bez nutnosti provádět zálohu. iPhone nebo iPad přitom stačí pomocí kabelu připojit k počítači, počkat, než bude zařízení rozpoznáno, a následně stačí kliknout na „Aktualizovat“.
Aktualizace přes iTunes je téměř nezbytná hlavně u telefonů, které dodnes běží na starém iOS (týká se to hlavně čtyřek a pětek). Právě tam dochází nejčastěji k chybám důsledkem instalace nejnovějšího iOS, který má nahradit několik let neaktualizovaný systém.
Výhody: 100% jistota, že byla aktualizace stažena správně; Jednoduchost
Nevýhody: Nutnost využít PC
Mohlo by vás zajímat: Která powerbanka se hodí k iPhonu vám?