Apple chce funkční iOS aplikace na Macu už tento rok

Aplikace určené pro operační systém iOS by měly být v průběhu tohoto roku dostupné pro počítače a notebooky s macOS. Původní informace sice naznačovaly, že bude Apple pracovat na zdokonalení bezpečnosti a výkonu u obou OS, ten ale odložil plánované funkce i další zlepšení v některých případech až na příští rok.

iOS a macOS jednotné aplikace

Informace zjištěné Markem Gurmanem z magazínu Bloomberg a Inou Fried ze společnosti Axios říkají, že Apple pokračuje ve sjednocení aplikací pro oba systémy, a dokončí ho během roku 2018. Chce tím usnadnit práci vývojářům, jejichž aplikace pro dotyková zařízení tak půjdou ovládat i pomocí trackpadu nebo myši. Samozřejmě tím získají i sami uživatelé, protože teď půjdou všechny aplikace používat na iPhonu, iPadu, Macbooku i Macu.

Funkčnost iOS aplikací na macOS dostala přednost před ostatním

Výrobce kvůli tomuto rozhodnutí odsunul plánované úpravy iOS 12 na rok 2019. Vedoucí softwarového inženýrství, Craig Federighi, sdělil plány svým zaměstnancům začátkem ledna. Kromě nových aplikací od nezávislých vývojařů chce Apple zjednodušit i některé ze svých aplikací. Zřejmě tu ale stále budou takové, které budou určeny pouze pro iOS nebo macOS.

Infinity Blade pro iOS a macOS

Prozatím Apple neobjasnil, jak bude celý „sjednocovač“ fungovat, ale mohlo by se jednat o zcela nové rozhraní API (rozhraní pro programování aplikací), které umožní funkčnost aplikací napříč platformami. Pro iOS (a Apple TV) aktuálně tvoří jejich infrastrukturu UIKit, zatímco pro macOS ji poskytuje AppKit. Za zmínku stojí, že už Apple má rozhraní UXKit, které využívá aplikace „Photos“ na Macu. V roce 2015 pronesl Jason Snell, že:

„UXKit je nadřazen AppKitu pro macOS a silně připomíná UIKit pro systém iOS.“

Celý projekt UXKit je interně označován jako „Marzipan“ (Marcipán). Podle Marka Gurmana by mohlo jednoho dne dojít k vytvoření jednotného operačního systému pro všechna zařízení. Z těchto spekulací jsou zatím vyčleněny Apple Watch, ale pokud skutečně dojde k vytvoření univerzálního systému, stanou se pravděpodobně jeho součástí. Pokud se ale rozhodne Apple zachovat odlišné operační systémy, mohl by alespoň stoupnout zájem o aplikace na Macy.

Stejnou cestu razil před několika lety Microsoft se svým OS Windows, který v případě mobilů skončil velkým fiaskem. Tak doufejme, že to Applu vyjde bez problémů.

Zdroj: www.macrumors.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *