Nabíječky Qualcomm QC a Power Delivery – znáte rozdíl?

Původní chytré telefony měly baterie, které disponovaly kapacitou ani ne 2 tisíce mAh. Pro komfortní nabíjení takové baterie stačí běžné nabíječky, které používají dobíjecí proud obvykle 1 A. S jednoampérovou nabíječkou jste dobili iPhone 4 poměrně snadno a rychle. Stejnou nabíječku však Apple přibaloval ještě k iPhonu XS. Jistě můžete potvrdit, že při tomto proudu se baterie dobíjí několik hodin, což pro někoho může být skutečně nekomfortní a vyhledává rychlejší nabíječky. Znáte však rozdíl mezi Qualcomm QC a Power Delivery technologií rychlého dobíjení?


Qualcomm QC a Power Delivery zrychlí nabíjení na maximum

Qualcomm Quick Charge a Power Delivery jsou jedny z mnoha protokolů pro rychlé nabíjení, se kterými se můžeme dnes a denně setkávat. Možná by bylo dobré na úvod říci, kde se který z těchto protokolů pro distribuci proudu do výpočetní techniky používá.

Odkud který standard pochází?

Quick Charge vytvořila známá firma Qualcomm, který dodává také jiné komponenty pro mobilní zařízení. Protokol se používá nejčastěji ve verzi 2.0 nebo 3.0. Existuje už také 4. verze tohoto protokolu, která dokáže zvýšit rychlost nabíjení až 2,5x oproti normální nabíječce. Qualcomm Quick Charge používají chytré telefony a tablety od značek jako je Samsung, Xiaomi, LG a další telefony obvykle se systémem Android.

Power Delivery je protokol, za jehož vývojem stojí Apple a pochopitelně ho tako používají jeho jablečná zařízení a nabíjecí adaptéry. Díky němu můžete svá zařízení dobíjet s vyšší rychlostí při výkonu nabíječky minimálně 18W. Můžete však také použít silnější adaptér. Power Delivery sám rozpozná, jak má proud přizpůsobit, aby zařízení nezničil. Rychlé nabíjení s Power Delivery je podporováno již od iPhonu 8 a 8 Plus. Všechna následující zařízení tento typ nabíjení podporují také.

Když kupuji nabíječku umí Qualcomm QC a Power Delivery?

To je potřeba si dobře pohlídat v popisu produktu. Většina rychlých nabíječek je označována, že umí Qualcomm Quick Charge. V jejím detailním popisu se dočtete, že umí i další standardy jako právě Power Delivery (často se označuje jako Apple protokol pro nabíjení nebo kompatibilní s rychlým nabíjením Apple). Jednoduše řečeno – většina nabíjecích adapterů podporuje všechny rychlonabíjecí standardy.

Pokud však je zmíněn jen Qualcomm QC a Power Delivery není v popisku uveden, je velmi pravděpodobné, že iPhone nebo iPad s touto nabíječkou s vysokou rychlostí nenabijete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *