Netflix snižuje kvalitu streamů. Přidává se YouTube a HBO

Současná situace, která v Evropě panuje, není příliš přívětivá také pro páteřní telekomunikační sítě. Většina lidí pracuje z domova, studenti využívají online prostředí pro výuku nebo si obě skupiny krátí dlouhé chvíle u online her nebo sledováním seriálů a filmů. Takový neobvyklý provoz vytěžuje sítě natolik, že se Evropská unie rozhodla vyzvat giganty k patřičným krokům. Jako vůbec první oslovený Netflix snižuje kvalitu svého obsahu, aby požadavku vyhověl.


Netflix snižuje kvalitu a další poskytovatelé streamovaného obsahu se přidávají

TOP 5 příslušenství do karantény, když nemůžete vycházet z domova

Sítě zatím nekolabují

Podle aktuálně dostupných informací optické páteřní trasy pro Internet, které propojují Evropu a pak dále jednotlivé kontinenty, nejsou údajně natolik přetížené, že by dosahovaly svého maxima. Nárůst provozu je však znát. Evropská unie se rozhodla oslovit největší giganty, kteří nabízejí tzv. streamovaný obsah k omezení kvality přenosů. Mělo by se tak jednat o preventivní opatření, aby nedošlo k odstřihnutí těch, kteří Internet doma potřebují na práci nebo vzdělávání.

Neomezená data a další výhody během karantény

Netflix snižuje kvalitu přenosu a není jediný

Netflix se rozhodnul požadavku pro Evropu vyhovět a své přenosy videa bude přenášet ve snížené kvalitě. Tímto krokem, by se měla datová náročnost streamovaného obsahu z dílny Netflixu snížit o 25%. Může se to zdát jako málo. Ovšem  v globálním měřítku je to skutečně dost pro úlevu od velkého náporu na sítě. Netflix je také velmi znám tím, že velkou část svého obsahu nabízí v rozlišení 4K, které si na dobu 30 dnů (od 19. 3.) musíme odpustit. Je však možné, že toto opatření bude prodlouženo.

Neomezená data a další výhody během karantény

Mezi další oslovené patří YouTube, které na výzvu reagovalo stejně. Krátce na to se přidalo HBO GO a dle dostupných informací bylo oslovené také Spotify, které však nenabízí žádný obsah s videem a dá se očekávat, že v porovnání s výše zmíněnými službami představuje pouze velmi malé procento zátěže. Z globálního hlediska by se ale i u Spotify mohlo jednat o značnou úsporu, pokud omezí kvalitu u všech svých uživatelů.

Na své maximum si v posledních dnech šahá Facebook a Instagram

Výše zmíněným zatím skutečně black-out nehrozí. Týká se však sociálních sítí z dílny Marka Zuckerberga, který uvedl, že si servery sociálních sítí patřící pod Facebook v posledních týdnech doslova šahají na své maximum. Rozhodli se tedy také omezit kvalitu videí na obou nejpopůlárnějších sítích. Tedy na Facebooku a Instagramu. U obou je však na místě otázka, o kolik je ještě chtějí snižovat. Uživatelé Messengeru mohou potvrdit, že v případě odesílání fotek a videí dochází k tak velké kompresi kvality fotografie nebo videa, že pro druhou stranu jsou k dalšímu použití doslova k ničemu.

Jak používat Face ID s rouškou, abyste nemuseli zadávat kód

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *