Současná situace, která v Evropě panuje, není příliš přívětivá také pro páteřní telekomunikační sítě. Většina lidí pracuje z domova, studenti využívají online prostředí pro výuku nebo si obě skupiny krátí dlouhé chvíle u online her nebo sledováním seriálů a filmů. Takový neobvyklý provoz vytěžuje sítě natolik, že se Evropská unie rozhodla vyzvat giganty k patřičným krokům. Jako vůbec první oslovený Netflix snižuje kvalitu svého obsahu, aby požadavku vyhověl.
TOP 5 příslušenství do karantény, když nemůžete vycházet z domova
Sítě zatím nekolabují
Podle aktuálně dostupných informací optické páteřní trasy pro Internet, které propojují Evropu a pak dále jednotlivé kontinenty, nejsou údajně natolik přetížené, že by dosahovaly svého maxima. Nárůst provozu je však znát. Evropská unie se rozhodla oslovit největší giganty, kteří nabízejí tzv. streamovaný obsah k omezení kvality přenosů. Mělo by se tak jednat o preventivní opatření, aby nedošlo k odstřihnutí těch, kteří Internet doma potřebují na práci nebo vzdělávání.
Netflix snižuje kvalitu přenosu a není jediný
Netflix se rozhodnul požadavku pro Evropu vyhovět a své přenosy videa bude přenášet ve snížené kvalitě. Tímto krokem, by se měla datová náročnost streamovaného obsahu z dílny Netflixu snížit o 25%. Může se to zdát jako málo. Ovšem v globálním měřítku je to skutečně dost pro úlevu od velkého náporu na sítě. Netflix je také velmi znám tím, že velkou část svého obsahu nabízí v rozlišení 4K, které si na dobu 30 dnů (od 19. 3.) musíme odpustit. Je však možné, že toto opatření bude prodlouženo.
Mezi další oslovené patří YouTube, které na výzvu reagovalo stejně. Krátce na to se přidalo HBO GO a dle dostupných informací bylo oslovené také Spotify, které však nenabízí žádný obsah s videem a dá se očekávat, že v porovnání s výše zmíněnými službami představuje pouze velmi malé procento zátěže. Z globálního hlediska by se ale i u Spotify mohlo jednat o značnou úsporu, pokud omezí kvalitu u všech svých uživatelů.
Na své maximum si v posledních dnech šahá Facebook a Instagram
Výše zmíněným zatím skutečně black-out nehrozí. Týká se však sociálních sítí z dílny Marka Zuckerberga, který uvedl, že si servery sociálních sítí patřící pod Facebook v posledních týdnech doslova šahají na své maximum. Rozhodli se tedy také omezit kvalitu videí na obou nejpopůlárnějších sítích. Tedy na Facebooku a Instagramu. U obou je však na místě otázka, o kolik je ještě chtějí snižovat. Uživatelé Messengeru mohou potvrdit, že v případě odesílání fotek a videí dochází k tak velké kompresi kvality fotografie nebo videa, že pro druhou stranu jsou k dalšímu použití doslova k ničemu.