Výpadky Facebooku, jejich důvod, jak funguje Downdetector

Za poslední týden svět zaznamenal jeden z největších výpadků na světovém internetu, který se dotknul téměř každého z nás. Někoho určitě více, někoho méně. Někdo to možná ani nepoznal. Konkrétně se bavíme o výpadku Facebooku a všech aplikací, které pod Facebook Group patří. Tedy i Messenger, WhatsApp a také Instagram. Pojďme se podívat, co stojí za výpadky Facebooku, proč vůbec vznikají a kde je případně můžete odhalovat také sami.


Výpadky Facebooku, Messengeru, WhatsAppu a Instagramu

Obrovský výpadek všech platforem, které jsou součástí Facebook Group způsobil problém s DNS záznamy. Tento „blackout“ všech čtyř aplikací, který nastal v pondělí 4. října, se týkal Severní Ameriky, Evropy i Asie. Ze všech těchto částí světa nebylo možné se k Facebooku připojit.

Problém, jak je jíž výše zmíněno, způsobila chyba v DNS záznamech na straně Facebooku. DNS slouží jako překladač mezi URL (adresou webu) a konkrétní IP adresou, kde se webová stránka nachází. Např. appleking.cz je přeloženo na 91.239.200.75. Na straně webového serveru musí být správně uložené záznamy, díky kterým jsou jednotlivá zařízení a ostatní DNS servery naváděny do cíle. Při změnách v rámci DNS záznamů se Facebooku nepodařilo pohlídat správnost. To způsobilo to několikahodinový výpadek všech služeb.

Více informací o tom, jak DNS servery fungují naleznete také zde.

Výpadky Faceboku a dalších služeb můžete sledovat přes Downdetector

Užitečným nástroj, jak sledovat, zda nemá některá ze světových internetových služeb výpadek, je stránka Downdetector. Aplikaci si můžete stáhnout z App Store přímo zde. V přehledném grafu vidíte, zda daná služba funguje v pořádku či nikoliv. Čím je graf na vyšších hodnotách, tím více hlášení s problémy bylo zaznamenáno.

Je vcelku nutné na rovinu říct, že Downdetector neslouží jako monitoring těchto systémů. Slouží jako platforma, kde uživatelé z celého světa nahlašují problémy a dle toho lze vydedukovat, zda se jedná o nějaký výpadek či nikoliv. V moment, kdy však nějaká služba přestane fungovat, je to jediný zdroj v první linii, který je schopný napovědět, o jak moc velký problém se jedná.

Kromě aplikací aplikací ze skupiny Facebook Group zde můžete také sledovat jak na tom je také např. App Store, Netflix nebo třeba GTA V.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *